sobota, 17 października 2015

SERNIK DYNIOWO-POMARAŃCZOWY Z RICOTTY

Sernik dyniowo-pomarańczowy z ricotty. Smak ricotty po upieczeniu nie aż tak wyczuwalny, jak się tego spodziewałam. Za to bardzo pomarańczowy i aromatyczny. Sernik zdecydowanie mniej wytrawny i bardziej słodki niż dyniowy. A co najważniejsze tym razem wypiekał mój mąż. I dziękuję mu za to. Było pysznie. 
Przepis z Kwestii Smaku. 

Czas pieczenia: 40 minut
Forma/blacha: tortownica o średnicy 24 cm
Temperatura piekarnika: 180°C 






SKŁADNIKI NA MASĘ SEROWĄ

500 g sera ricotta (z kubeczka)
skórka starta z 1 (dużej) pomarańczy
2 łyżki mąki ziemniaczanej
150 g cukru
4 jajka
230 g puree z pieczonej dyni*

SKŁADNIKI NA SPÓD

300 g ciastek wielozbożowych sezamowych
3 łyżki masła
1 łyżeczka cynamonu
1 łyżeczka startej gałki muszkatołowej

 NA WIERZCH 

kilka łyżeczek cynamonu

*Piekarnik nagrzej do temperatury 190°C. Wyłóż blaszkę papierem do pieczenia. Dynię pokrój, oczyść z pestek (możesz je odłożyć i później wysuszyć w piekarniku). Ułóż dynię miąższem do góry i piecz ok. 1 godzinę (miąższ musi być miękki). Następnie oddziel go łyżką od skórki i zblenduj na jednolitą masę. Puree, którego nie wykorzystasz, możesz zamrozić i użyć później np. do upieczenia sernika dyniowego). Ja co roku robię zapasy na co najmniej kilka dyniowych wypieków.

PRZEPIS

 Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

  1. Masło rozpuść w rondelku. Ciastka skrusz w melakserze i połącz z rozpuszczonym masłem. Wyłóż dno tortownicy papierem do pieczenia i wylep spód masą z ciastek. Wstaw do lodówki do schłodzenia. Wierzch wysyp równomiernie przyprawami.
  2. W misce umieść ser ricotta, skórkę z pomarańczy, mąkę i miksuj (tylko do połączenia składników)* na małych obrotach. Dodaj cukier i zmiksuj. Następnie dodawaj jajka (jedno po drugim), nie przestając miksować. Na końcu dodaj puree z dyni i zmiksuj ponownie. 
  3. Wylej masę na spód. Wstaw do nagrzanego do temperatury 180°C piekarnika i piecz 40 minut w kąpieli wodnej. (Ja układam na dole piekarnika formę z wodą). Upieczony sernik pozostaw w zamkniętym piekarniku 15 minut, a następnie wystudź przy lekko uchylonym piekarniku ok. 20 minut.
  4. Wystudzony sernik wstaw do lodówki (najlepiej na całą noc).
* Pamiętaj. Składniki na sernik miksuj tylko do połączenia składników, aby nie napowietrzyć masy. Możesz użyć ręcznej trzepaczki kuchennej. 

SMACZNEGO 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz