piątek, 1 listopada 2013

SERNIK DYNIOWY

Niezbyt słodki, raczej wytrawny sernik o bardzo interesującym smaku. Na pewno znajdzie swoich miłośników.
Przepis na ten sernik dyniowy znalazłam na blogu Moje Wypieki. Wzbogaciłam go o słodycz w postaci polewy z masy kajmakowej, która świetnie komponuje się z korzennym smakiem sernika.

Czas pieczenia: 90 minut
Forma/blacha: tortownica o średnicy 23 cm
Temperatura piekarnika: 170-150°C



SKŁADNIKI NA MASĘ SEROWĄ

750 g twarogu na sernik
250 g serka mascarpone
3 jajka
3 żółtka
2 łyżki soku z cytryny
3 łyżki mąki ziemniacznej 
1 łyżka mąki pszennej
190 g drobnego cukru do wypieków
425 puree z dyni*
2 łyżeczki przyprawy korzennej do piernika 

SKŁADNIKI NA SPÓD

250 ciastek imbirowych
80 g masła - ok. 4 łyżki (rozpuszczonego) 
1 łyżeczka przyprawy korzennej

SKŁADNIKI NA POLEWĘ
  
100 g masy kajmakowej
5 łyżek mleka


*Piekarnik nagrzej do temperatury 190°C. Wyłóż blaszkę papierem do pieczenia. Dynię  pokrój, oczyść z pestek (możesz je odłożyć i później wysuszyć w piekarniku). Ułóż dynię miąższem do góry i piecz ok. 1 godzinę (miąższ musi być miękki). Następnie oddziel go łyżką od skórki i zblenduj na jednolitą masę. Puree, którego nie wykorzystasz, możesz zamrozić i użyć później.  

PRZEPIS
Składniki na masę serową powinny być w temperaturze pokojowej.
  1. Dno tortownicy wyłóż papierem do pieczenia. Ciasteczka rozdrobnij w melakserze.  W rondelku  (na małym ogniu) rozpuść masło.  Połącz rozdrobnione ciasteczka i rozpuszczone masło i wylep nimi dno tortownicy. Włóż do lodówki na pół godziny.     
  2. Wszystkie składniki na masę serową umieścić w misce i zmiksuj na gładką masę. Przelej masę do schłodzonej tortownicy, a następnie włóż do rozgrzanego do temperatury 170°C piekarnika i od razu zmniejsz temperaturę do 150°C. Piecz 90 minut. Sernik piecz w kąpieli wodnej (ja układam na samym dole piekarnika formę wypełnioną do połowy wodą).
  3. Upieczony sernik pozostaw w zamkniętym piekarniku 15 minut, a następnie wystudź przy lekko uchylonym piekarniku ok. 30 minut. 
  4. Zrób polewę. Umieść masę kajmakową z mlekiem w rondelku. Podgrzewaj na małym ogniu (ale nie dopuść do wrzenia) intensywnie mieszając. Polej wierzch sernika lekko wystudzoną polewą kajmakową.
  5. Sernik najlepiej schłodzić w lodówce przez całą noc. 
 SMACZNEGO     


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz